Prevence kriminality


Asistenti prevence kriminality u MP Znojmo

O PROJEKTU

Město Znojmo zahájilo v roce 2024 realizaci projektu Asistent prevence kriminality (dále jen „APK“). Finanční dotace se realizuje prostřednictvím programu MV ČR a částečně vlastními zdroji (spoluúčast). Statut APK je dán MV ČR z titulu posky­tovatele dotace a garanta programu. Příjemce dotace (zde město Znojmo) je potom povinen dodržovat podmínky stanovené Zása­dami pro poskytování dotací ze státního rozpočtu na vý­daje realizované v rámci Programu pre­vence kriminality na místní úrovni 2024 a příslušnou metodiku OPK MV.

Program Podpory prevence kriminality na místní úrovní 2024 (MV ČR) nabídnul příležitost vy­tvořit zpočátku na dobu jednoho roku operační skupinu APK jako samostatný útvar s orga­nic­kým zařazením do plánu služeb Městské policie Znojmo (dále jen „MP Znojmo“).

 

ZAMĚSTNAVATEL

Asistent prevence kriminality je zaměstnancem samosprávy zařazeným v obecní policii ve smyslu zákona č. 553/1991 Sb., o obecní policii, ve znění pozdějších před­pisů. APK není stráž­níkem ani če­katelem, a plní úkoly, které nejsou dle zákona o obecní policii svěřeny výhradně strážníku nebo čekateli.

 

PRACOVNÍ ČINNOSTI

Národní soustavě povolání (základním standardem pracovní pozice APK, blíže viz ID: 102691, dále jen „NSP“) jsou stanoveny nejen pracovní činnosti, charak­teristika, ale i kvalifi­kace k výkonu povolání a další. APK zejména provádí (dle NSP):

  • Dohled nad veřejným pořádkem a řešení záležitostí souvisejících s narušováním občan­ského soužití.
  • Dohled nad bezpečností dětí v blízkosti základní nebo mateřské školy v lokalitě (potla­čování projevů šikany, fyzického a verbálního napadání, kouření dětí).
  • Dohled nad bezpečností silničního provozu v okolí škol v ranních hodinách při příchodu dětí do školy a v odpoledních hodinách při jejich odchodu.

 

Dle Metodiky a výběru, přípravy a činnosti (Základní dokumentem pro realizaci projektu APK je schválená „Metodika výběru, přípravy a činnosti asistentů prevence kriminality“) jsou definovány zejména tyto priority:

  • Provádění dohledu v součinnosti s obecní policií při zabezpečování bez­pečnosti a ve­řejného pořádku v obci s využitím místní a osobní znalosti.
  • Předcházení společensky nežádoucímu jednání a řešení vzniklých sporů souvisejících s narušováním zásad občanského soužití.
  • Upozorňování občanů na dodržování obecně závazných zákonů, vyhlášek a nařízení obce vztahujících se k jejich bezpečnosti a ochraně veřejného pořádku.
  • Oslovování osob porušujících základní společenské normy, pravidla a ve­řejný pořádek.

 

APK ...

  • nejsou ve smyslu § 127 TZ úřední osobou, nejsou vybaveni donucovacími pro­středky a nemají jiné pravomoci jako ostatní občané ČR. Jsou to především výrazně motivovaní zaměstnanci města/obce, jejichž hlavní zbraní je umění jednat s lidmi a předcházet nežádoucímu jednání. 
  • není terénním sociálním pracovníkem, nebo strážníkem
  • při výkonu služby dodržují obecně závazné legislativní normy a ustanovení vyhlášek a nařízení.
  • aktivně působí především v oblasti prevence kriminality; zajišťování veřejného po­řádku, zvyšování pocitu bezpečí občanů a spolu s obecní policií přispívá k ochraně a bezpečnosti občanů a majetku v obci.

 

APK volí postup své činnosti podle konkrétní situace, vyhodnocení možných rizik, zvážení, zda situaci zvládne sám, nebo osloví přítomné osoby, nebo je nutné přivolat MP Znojmo či složky IZS.

Jejich největší předností je místní a osobní znalost, neformální autorita, a především schopnost oslovit, zaujmout, získat ostatní osobním příkladem.

Naprostá většina APK samostatně plní úkoly s tím, že je v tlf. kontaktu se svým Mentorem, nebo službu konajícím strážníkem a před přijetím rozhodnutí jej informují o dané situaci.

 

Mezi jejich pravomoci (které má každý občan) např. patří:

  • právo odvrátit přímo hrozící, nebo trvající útok (NO)
  • právo odvrátit přímo hrozící nebezpečí (KN)
  • právo omezit osobní svobodu osoby (§ 76 odst. 2 TŘ)

 

PROFESNÍ PŘÍPRAVA APK

Základním prvkem vzdělávání je vstupní a průběžné školení v celkové délce 3 dnů. APK ab­solvují toto školení pod vedením zkušeného lektora, který se na taková vzdělávání specializuje.

APK je i nadále průběžné a systémově veden. Takové vedení je zaměřeno i ke zodpovědnosti za sebevzdělávání a růst profesních kompetencí, s cílem dokázat získat potřebné znalosti, klí­čové dovednosti a schopnosti vyjednávat i ve vyhrocených situacích a zvládat ne | standardní, zátěžové situace.

 

MENTOR

Při své činnosti je Asistent podřízen konkrétnímu strážníkovi – Mentorovi, se kterým pracuje v úzké součinnosti.

Mentor je nejen vedoucí APK, ale i trenér, lektor, konzultant, průvodce, vzdělavatel, mediátor a neformální po­radce při zvládání široké škály osobních a profesních situací. APK vždy působí v přímé součinnosti s MP pod přímým vedením Mentora, který plní řadu specifických rolí.

I mentor musí projít vstupním školením, a to v celkové délce 2 dnů.

 

Dle Metodiky a výběru, přípravy a činnosti jsou pro mentora definovány zejména tyto prio­rity činností:

  • Vedení a komplexní zabezpečení činnosti APK včetně jeho motivace a vyhodnocování plnění pracovních povinností.
  • Garance podmínek pro profesionální výkon služby a součinnost při naplňování den­ních, týden­ních a měsíčních cílů a z nich vyplývajících úkolů.
  • Vytváření podmínek pro osobní, profesní růst a minimalizaci profesních selhání APK.
  • Ztotožnění se s rolí Mentora, parťáka, konzultanta…
  • Pochopení způsobu uvažování APK a vycházení vstříc jejich oprávněným podnětům…


23.04.2024